Certifikace
Menu

Vratné židle. Designérka Ineke Hansová v Česku představuje první nizozemskou zálohovatelnou židli

Délka čtení: 2 min., 17 sec.
Vratné židle. Designérka Ineke Hansová v Česku představuje první nizozemskou zálohovatelnou židli

Letošní festival Designblok věnuje celou expozici hlavnímu hostu, kterým je hvězda současného nizozemského designu Ineke Hansová. Šestapadesátiletá návrhářka nábytku, textilií, designových vzorů i luxusních koberců v letošní expozici představuje značku Circuform a projekt Rex - vůbec první nizozemskou zálohovanou židli.

Značka Circuform vdechuje průmyslově navrženému nábytku druhý život. Na letošním Designbloku představují židli Rex, která byla v původní podobě navržena už před více než deseti lety. Dnes ale vzniká z odlišných materiálů (například z částí kancelářských židlí, sítí využívaných pro rybolov nebo z koberců). Pořizovací cena židle bez područek se pohybuje v přepočtu okolo šesti a půl tisíce korun, s područkami je pak zhruba o tisíc korun dražší. Jde o udržitelnou a zcela recyklovatelnou židli, kterou je po čase možné vrátit za dvacet eur, tedy v přepočtu za bezmála pět set korun. Staré dosloužilé židle se vrací do depozitních stanic, které v zahraničí už fungují třetím rokem a jejichž počet se stále zvyšuje. 

Židle se nevyhazuje, ale vrací

Vývoj této vůbec první nizozemské zálohované židle podporuje jinou filosofii spotřeby, která je v současné době velmi blízká mladé generaci. Po opakovaném použití se tak židle nevyhazuje, ale vrací. Vrácené židle jsou zkontrolovány, vyčištěny, opraveny a znovu prodány. Rozbité židle jsou rozebrány a rozdrceny na materiál pro novou výrobu. Jsou proto z materiálu, který je plně recyklovatelný.

Nejvhodnějším místem pro výrobu židlí se stala Itálie, do Nizozemska jsou pak dopravovány po železnici. Díky tomu, že je Rex převážně plastová a jednoduše udržovatelná židle, tak se hodí do jídelen, kuchyní a přednáškových sálů, kanceláří, nemocnic, škol i restaurací.

Sedák a pružné opěradlo lze v případě potřeby vyměnit podle potřeb konkrétního jedince. Židle mohou být stohovány a umístěny v řadách s područkami nebo bez nich.

Zálohovatelné židle si už pořídila různá muzea jako například Vitra Design Museum, Museum Boijmans Rotterdam a Design Museum v Gentu. Získaly také celou plejádu designových ocenění. Značka je aktuálně nominována na cenu Green Product Award 2023.