Certifikace
Menu

Produkujeme stále více elektroodpadu. Recyklace nestíhá a nestačí

Délka čtení: 1 min., 20 sec.
 Produkujeme stále více elektroodpadu. Recyklace nestíhá a nestačí

Předpokládá se, že v roce 2030 se vyprodukuje přibližně 82 milionů tun elektronického odpadu.

Podle údajů, které předložila OSN, se problém takzvaného elektronického odpadu zhoršuje. Navzdory rostoucímu segmentu recyklace elektroniky se tempo jeho produkce zrychluje. Rostoucí používání elektroniky v každodenním životě se promítá do stále větší produkce takzvaného elektronického odpadu. Na téma upozornil například web Techspot.

Podle údajů, které předložila OSN, rostoucí využívání recyklačních technik nesnižuje míru jeho produkce.

Ve zprávě se uvádí, že v roce 2022 se na celém světě vyprodukovalo 62 milionů tun elektronického odpadu - což je důležité, očekává se, že stoupající trend bude pokračovat iv následujících letech. Předpokládá se totiž, že v roce 2030 se vyprodukuje přibližně 82 milionů tun elektronického odpadu.

Důležité je, že recyklace stále není dostatečnou odpovědí na tento problém. V roce 2022 bylo recyklováno pouze 13,8 milionu tun odpadu, což představuje 22,3 % z celkového množství. Navíc OSN předpovídá, že toto procento do konce desetiletí klesne na přibližně 20 procent, mimo jiné v důsledku technologického pokroku, omezených opravárenských kapacit nebo nedostatečné infrastruktury.

Vede Evropa


Nejvíce kilogramů elektronického odpadu na obyvatele vyprodukuje Evropa - 17,6 kg. Je však třeba poznamenat, že míra sběru a recyklace tohoto odpadu je na starém kontinentu 42,8 %, zatímco v Africe jen 0,7 %.