Certifikace
Menu

Papírová brčka nemusí být lepší než plastová, tvrdí studie. Mohou škodit zdraví

Délka čtení: 2 min., 15 sec.
Papírová brčka nemusí být lepší než plastová, tvrdí studie. Mohou škodit zdraví

Papírové či bambusové náhražky plastových brček nemusí být lepší volbou pro životní prostředí, tvrdí nová studie. Belgičtí vědci našli důkazy o tom, že papírová i bambusová brčka obsahují perfluorované a polyfluorované látky (PFAS), které jsou označované jako věčné chemikálie.

Vědci v Belgii testovali 39 různých brček, mezi nimi byla brčka z papíru, bambusu, plastu, nerezové oceli a skla, která jsou běžně dostupná v belgických obchodech či restauracích. Perfluorované a polyfluorované látky vědci objevili u sedmadvaceti z nich, napsal portál The Independent.

PFAS obsahovalo osmnáct z dvaceti testovaných papírových vzorků, čtyři z pěti testovaných bambusových brček, tři ze čtyř plastových a dva z pěti skleněných vzorků. V ocelových brčkách tým vědců PFAS nenalezl.

Vědci nalezli celkem 18 různých PFAS, tou nejčastější byla kyselina perfluorooktanová kyselina (PFOA), kterou v roce 2020 Evropská unie zakázala používat. Pro určitá odvětví, jako jsou například zdravotnické pomůcky, však existují výjimky.

Brčka obsahovala také kyselinu trifluoroctovou (TFA), kyselinu trifluormethansulfonovou (TFMS) a PFAS s „ultrakrátkým řetězcem“, které jsou vysoce rozpustné ve vodě, a tak by se podle zprávy mohly vyluhovat z brček do nápojů.

Rozkládat se mohou tisíce let

Vědci ale uvedli, že koncentrace PFAS byly nízké a vzhledem k tomu, že většina lidí má tendenci používat brčka pouze příležitostně, představují omezené riziko pro lidské zdraví. Varovali však, že PFAS však mohou zůstat v těle po mnoho let.

PFAS se rozkládají v průběhu času velmi pomalu a v životním prostředí mohou přetrvávat i tisíce let. I proto se nazývají věčné chemikálie. Podle expertů mohou způsobovat rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů.

„V brčkách z nerezové oceli jsme neobjevili žádné PFAS, takže bych spotřebitelům doporučil, aby používali tento typ brčka – anebo se vyhnuli používání brček úplně,“ uvedl jeden ze spoluautorů studie Thimo Groffen.

„U brček vyrobených z rostlinných materiálů, jako je papír a bambus, je často zdůrazňováno, že jsou udržitelnější a ekologičtější než brčka z plastu. Přítomnost PFAS v těchto slámkách však znamená, že to nemusí být nutně pravda,“ doplnil.