Certifikace
Menu

Nebezpečné chemické látky nalezené v mnoha spotřebních produktech

Délka čtení: 2 min., 15 sec.
Nebezpečné chemické látky nalezené v mnoha spotřebních produktech

Projekt prosazování práva Fóra ECHA, který byl prováděn na úrovni celé Evropské unie, odhalil nadměrné hladiny nebezpečných chemických látek, jako jsou olovo a ftaláty, v produktech, které jsou prodávány spotřebitelům. Celkem 18 % zkontrolovaných produktů porušilo evropské zákony.

Helsinky, 13. prosince 2023 – Národní úřady ve 26 zemích EU zkontrolovaly více než 2 400 produktů, většinou určených pro spotřebitele, a zjistily, že více než 400 z nich porušuje chemické zákony EU.

Nejčastěji porušovanými typy produktů byly:

  • Elektrická zařízení, jako jsou elektrické hračky, nabíječky, kabely, sluchátka. 52 % těchto produktů bylo označeno jako nevyhovující, především kvůli obsahu olova ve pájení, ftalátům v měkkých plastových částech nebo kadmium na obvodových deskách.
  • Sportovní vybavení, jako jsou podložky na jógu, cyklistické rukavice, míče nebo pryžové rukojeti sportovního vybavení. 18 % těchto produktů bylo označeno jako nevyhovující, především kvůli SCCP a ftalátům v měkkých plastových částech a PAH v pryži.
  • Hračky, jako jsou koupací/aquatické hračky, panenky, kostýmy, hrací podložky, plastové figurky, fidget hračky, venkovní hračky, slime a výrobky pro péči o dítě. 16 % neelektrických hraček bylo označeno jako nevyhovující, především kvůli ftalátům v měkkých plastových částech, ale také dalším omezeným látkám, jako jsou PAH, nikl, bor nebo nitrosaminy.
  • Módní produkty, jako jsou tašky, šperky, opasky, boty a oblečení. 15 % těchto produktů bylo označeno jako nevyhovující kvůli ftalátům, olovu a kadmium, které obsahovaly. V případech, kdy byly nalezeny nevyhovující produkty, inspektoři přijali opatření vymáhání práva, přičemž většina z nich vedla k stažení těchto produktů z trhu.

Míra nevyhovujících produktů byla vyšší u výrobků pocházejících mimo Evropský hospodářský prostor (EHP) nebo jejichž původ nebyl znám.

Pozadí

Tento projekt vymáhání práva kontroloval, zda různé typy produktů, které se prodávají spotřebitelům a profesionálním uživatelům na trhu EHP, splňují chemické předpisy EU.

Projekt zahrnoval omezení REACH, povinnosti týkající se látek ve výrobcích pod REACH, omezení POPs a omezení odvozená od směrnic o hračkách a RoHS. Kontroly prováděly národní úřady ve 26 zemích během roku 2022.